Lassulóban Moore törvénye (2015)

A vártnál egy évvel később, 2017-ben indítja be a 10 nanométeres gyártástechnológiát az Intel.

Bejelentette az Intel vezérigazgatója, Brian Krzanich, hogy a cég 10 nanométeres gyártástechnológiával készülő első processzorai 2017 második felében jelennek meg. A világ legnagyobb lapkagyártója eddig nem adott meg időpontot az új gyártási technológia indulására vonatkozólag, az elemzők nagy része azonban arra számított, hogy valamikor 2016-ban kezdődik meg a minden eddiginél kisebb és gyorsabb tranzisztorokat tartalmazó 10 nanométeres lapkák gyártása. A késedelem ellensúlyozására az Intel egy új lapkadizájnnal rukkol elő a jövő év második felében: a 14 nanométeres technológiával készülő Kaby Lake processzorok a legújabb Skylake mikroarchitektúrára épülnek, és a teljesítményt javító továbbfejlesztéseket tartalmaznak majd.

A bejelentés óriási hatással van a PC és a szerver iparágra, mivel minden egyes új gyártási technológia kisebb és gyorsabb tranzisztorok előállítását eredményezi, s ez tartja életben Moore-törvényét. Az elmúlt években az Intel kétévente vezetett be új gyártástechnológiát, a közbülső években pedig új processzor-architektúrákkal rukkolt elő. Azzal, hogy a 10 nanométeres gyártási technológia indulása 2017-re csúszott át, ez a ciklus egy évvel meghosszabbodik annak eredményeképpen, hogy a 14 nanométeres technológia bevezetését követően nem egy, hanem két új mikroarchitektúrát – a Skylake-et és a Kaby Lake-et – vezet be a lapkagyártó óriás.

Krzanich ezzel kapcsolatban megjegyezte, hogy nem ez lesz az első alkalom, amikor Moore-törvénye halasztást szenved el. A vezérigazgató szerint az átalakulási időszakok természetes részét képezik a törvénynek. Azon technikai nehézségek okozzák, amelyek annak kapcsán lépnek fel, hogy a tranzisztorok méretét úgy kell csökkenteni, hogy az új kialakítás tömeggyártásra alkalmas legyen. Hozzátette, hogy az új gyártási folyamatok bevezetésének üteme már korábban lelassult: durván két és fél telt el a 22 nanométeres és a mostani 14 nanométeres technológia elindítása között. Arról nem közölt részleteket a vezérigazgató, hogy miért halasztódott el a 10 nanométeres technológiájú gyártás indítása, de utalt arra, hogy hasonló problémákkal szembesültek, mint korábban 14 nanométeres technológia bevezetését megelőzően. Megemlítette azt is, hogy a 10 nanométeresről a 7 nanométeres technológiára való áttéréskor vissza kívánnak térni a két éves ciklushoz.

Gordon Moore, az Intel társalapítója 1965-ben alkotta meg híressé vált törvényét, mely szerint az elkövetkező évtized során minden évben megduplázódik a processzorokon lévő tranzisztorok száma. Tíz évvel később úgy módosította előrejelzését, hogy a megduplázódás kétévente következik be.

,