Közeledik az e-papír ideje (2001)

A hagyományos papír derekasan állja az idő próbáit, most azonban újabb kihívással kell szembenéznie, az elektronikus megfelelőjével. Az elektronikus papír a technológiai világ szent kelyhének számított immáron több mint két évtizede, az eredeti helyettesítésének lehetősége most azonban közelebb van, mint valaha. Az írott kommunikáció évszázadok óta meghatározója az emberek életének. Sőt a modern epapirkommunikáció is igen hosszú utat tett már meg, ennek ellenére a papír még mindenhol fellelhető.

Az utóbbi néhány évtizedben a technológiai világ azonban az elektronikus papír és tinta kialakításán dolgozik. Két amerikai vállalat is úgy tűnik, megbirkózik a feladattal. A Gyricon Media és az E-ink Corporation hasonló kapszulákat fejlesztett ki, melyek sötét oldattal vannak feltöltve, megtűzdelve fehér részecskékkel.Az elképzelés szerint elektromos töltés alkalmazásakor a részecskék a kapszula egyik oldaláról a másikra vándorolnak, ezáltal alkotva fekete vagy fehér foltot.

“Három különleges eszközünk van,” – nyilatkozta Dr. Paul Drzaic, az E-ink technológiai igazgatója a epapir02 Click Online-nak. “Megvan az elektronikus tinta anyaga,  amely fekete és fehér színek között váltogat. Készen van egy  alakítható elektronika, amely szabályozza az e-tintát és  megmondja neki, hogy milyen formákat rajzoljon, és végül az  a hajlékony műanyag lap, amire a fenti két termék dolgozik.  Ezt már ténylegesen mérföldkőként értékelhetjük, mivel ez az  első eset, hogy az e-tinta együtt működött az elektronikával a  hajlékony kijelzőn, ami fontos lépés az e-papír  megformálásának terén a közeli jövőben”.

A technológia első kereskedelmi alkalmazása már fejlesztés alatt áll, vezeték nélküli kapcsolatú, elektronikus táblák formájában. A táblák üzeneteit egyenként vagy egyszerre lehetne cserélni távvezérléssel, akár egyetlen gombnyomással. “Ez csupán a kezdet,” – mondta a Xerox vezető tudósa, John Seely Brown. “Gondolkozhatunk akár egy könyvben is, mivel a lapok hátára lehet elektronikát csatlakoztatni, ezáltal ez is egyfajta képernyővé válhat. Ebből az anyagból pedig egy egész könyvet fel lehet építeni”. A kiadói világ azonban elég határozatlan az e-papírral kapcsolatban. Még azok a kiadók is, akik a hi-tech világ e-book vonala felé mozdultak, mérlegelik az e-papír használatát. “Minden egyes fejlesztéssel óvatosan kell bánnunk. Nem hiszem, hogy fejest kellene ugranunk,” – tette hozzá Jeremy Ettinghausen, a Penguin e-book szerkesztője.

epapir03

 

“Az e-tinta nyilvánvalóan rendkívül izgalmas dolognak tűnik. Az emberek egyik legfőbb kritikája az e-bookról, hogy nem szeretnek a monitorról olvasgatni, így el tudom képzelni, hogy egy olyan eszköz, ami pont úgy néz ki és viselkedik, mint a papír rendkívül sikeres lenne. Meg kell azonban várnunk a piac és a technológia reakcióit egy ilyen eszköz széleskörű elterjesztése előtt”. Természetesen ennek a találmánynak a sikere is a kulcsalkalmazástól fog nagymértékben függni. És hogy mire is lesz használható az e-papír? Átveszi az újságok, magazinok és könyvek helyét vagy a bolti és ezekhez hasonló táblákat váltja fel? Amíg ezek a kérdések megválaszolásra nem kerülnek, nem is tudjuk igazán megítélni ezt az eszközt.”

 

SuperGamez Hírmagazin – 2001.09.12. Hunter

http://www.supergamez.hu/cikk.php?cid=17486