Testbeszéd: mik az igazi őszinteség jelei? (2018)

Az üzleti életben elengedhetetlen a testbeszéd ismeretének legalább alapfokú elsajátítása, hiszen ez a tudás igencsak megkönnyítheti a dolgunkat például a tárgyalóasztalnál. A partnerünk számtalan nonverbális jellel kifejezheti például, hogy egyetért velünk, megbízhatunk benne és őszinték a szándékai. Ezért szakértőnk segítségével a következőkben az őszinteség testbeszédét fogjuk megvitatni, mert ha ezeket a jeleket látjuk, akkor biztosak lehetünk benne, hogy megbízhatunk a partnerben.

A szimmetrikus mosoly

Az egyik leggyakoribb manipuláló gesztusunk a hamis mosoly villantása, hiszen tisztában vagyunk vele, hogy a legtöbb figyelem az arcunkra hárul, és a mosolyt mindenki a barátságos közeledéssel azonosítja. Az üzleti életben nagyon fontos, hogy különbséget tudj tenni egy őszinte és egy hamis mosoly között. Ennek a legegyszerűbb módja, ha megfigyeled az arc szimmetriáját. Ha mindkét oldalán szimmetrikus a mosoly, vagyis ugyanúgy jelenik meg, akkor őszinte, ha azonban az egyik oldalon erőteljesebben mutatkozik, akkor hamis. Az aszimmetrikus mosolynak a megjelenésétől függően számtalan jelentése van, ami egyik sem pozitív. Jelenthet megjátszott örömet, megvetést, kárörömet, egyet nem értést, szarkazmust, önteltséget. A szimmetrikusan megjelenő mosolyban azonban mindig megbízhatsz. (Itt olvashatsz arra nézve tanácsokat, hogyan sugározz önbizalmat a tárgyalásokon!)

Kép: Pixabay

Kép: Pixabay

A szemöldök megemelése

Ha megismerkedsz valakivel és barátságosan állsz az illetőhöz, akkor tudattalanul egy pillanatra mindkét szemöldöködet felhúzod, ezzel tudatva vele, hogy örömödre szolgál a megismerése és nem áll szándékodban ártani neki vagy gondot okozni. Ha azonban valamilyen okból rossz kedved van, nem örülsz a találkozásnak, vagy nem tiszteled a másikat, akkor a szemöldökeid nem mozdulnak. Ez teljesen tudattalanul történik és nincs felette ellenőrzésünk! Ha a beszélgetés alatt a partnered megemelt szemöldökkel figyel és reagál rád, akkor őszinték a szándékai.

szemoldok

A tenyér megmutatása

Akik nyíltan és őszintén közelednek másokhoz, azok gyakran megmutatják a tenyerüket. Ez egy nagyon mélyen berögzült, ősi gesztusunk, ami a múltban azt az üzenetet hordozta, hogy „nincs nálam fegyver”. Mai értelemben pedig a „nincs takargatni valóm” jelentést hordozza. A testbeszéd többi eleméhez hasonlóan ez is teljesen önkéntelen gesztus, így megbízható jele az őszinteségnek és a megbízhatóságnak.

Amikor hazudunk vagy negatívan közeledünk másokhoz, akkor gyakran a hátunk mögé vagy a zsebeinkbe rejtjük a kezeinket, esetleg karba tesszük. Az eldugott kéz megsúgja, hogy vagy nem mondanak igazat nekünk, vagy akadályt akarnak létrehozni közöttünk.

Kép: Pixabay

Kép: Pixabay

Az értékelő gesztus

Ha őszinte érdeklődést mutatunk valakinek az irányába, akkor előre dőlünk a székünkben és az úgynevezett „értékelő testtartást” vesszük fel. Ezt az állnak vagy az arcnak támasztott zárt ököl jelzi, amelyhez gyakran fölfelé irányuló mutatóujj is párosul. Ha a partnered figyelme lanyhul, de udvariasságból mégis érdeklődőnek akar mutatkozni, a tartás annyiban módosul, hogy az unalom beálltával a fej rátámaszkodik a tenyér aljára. Az őszinte érdeklődést és értékelést az mutatja, ha a kéz könnyedén érinti az arcot és nem támasztja a fejet.

gesztus

A tükrözés

Amikor összhang és egyetértés van két ember között, akkor tudattalanul gyakran lemásolják egymás testtartását és gesztusait. Ezt hívják tükrözésnek, ami a kölcsönös kötődés és elfogadás jele. Ha azt látod, hogy az ügyfeled ugyanúgy ül a székben, vagy hasonlóan tartja a kezeit, mint te, akkor tökéletes az összhang.

utanoz

Az itt felsorolt jeleket nem csak figyelni érdemes, de alkalmazni is, hogy önmagunkról megbízható és őszinte képet alkossunk mások szemében.