Slágergyanús üzleti technológiák (2007)

A Gartner ősszel rendezett szimpóziumán azokat a technológiákat vette sorra, amelyek bevezetése vagy elvetése 2008-ban kiemelt jelentőségű lesz a kis- és közepes vállalatok számára.

A Gartner stratégiai technológiaként hivatkozik a lista elemeire, amelyekkel kapcsolatban az IT-vezetőknek mindenképpen el kell dönteniük, megkockáztatják-e, hogy a későbbiekre halasztják bevezetésüket. Ez a kockázat – egyebek mellett – abban áll, hogy azt is mérlegelni kell: vajon a konkurencia nem kerül-e előnyös helyzetbe a szóban forgó technológiák implementálásával, míg saját vállalatunk késlekedik. A floridai Gartner Symposium/ITxpo rendezvényen a Gartner elemzői, David Cearley és Carl Claunch tartottak előadást, amiről a PC Advisor is beszámolt. Jon Brodkin cikke alapján mi is összeállítottuk a jövő év top 10-es listáját.

Zöld számítástechnika
Claunch szerint itt az ideje, hogy a mobileszközök és telefonok energiatakarékos megoldásait a többi platformra is átültessük. A lapkagyártók felfedezték ugyan, hogy a magonkénti teljesítmény 20 százalékos lefaragása az energiafelvételt 50 százalékkal csökkenti, így a többmagos megoldások nemcsak a processzorok teljesítményét, de hatékonyságát is megnövelik. Az IT-szektor ennek ellenére is a levegőbe kerülő szénvegyületek 2 százalékáért felelős, a gyors memóriák például elképesztően sok energiát vesznek fel. A mobileszközökkel kapcsolatban a szakemberek rengeteg tapasztalatot gyűjtöttek, hiszen állandó harcban állnak a nem mindig kielégítő akkumulátorokkal. Ezeket az ismereteket alkalmazni lehet például a szerverek területén is – miért egy szerver miért nem működhet energiatakarékos (sleep) üzemmódban, ha éppen nem használják?

Egységes kommunikáció
Hangposta, PBX, levelezés és naptár, azonnali üzenetváltás, csopotrmunka, együttműködés – ezek az UC (unified communications), vagyis az egységes kommunikáció alapjai. Az új tendenciát az IP-alapú kommunikáció bevezetése, az analóg rendszerek digitálisra váltása és a magas fokú integráció jellemzi: a hang-, a hálózati, a tároló, az érzékelő és a videotechnológiák együttműködéséről van szó. Ha minden adat digitális formában születik meg és terjed tovább, az egységes infrastruktúra előnyei nyilvánvalónak tűnnek. Ezt a különböző szervezeteknek is figyelembe kell venniük, különösen, hogy jelenleg a feladatkörök és a költségek is szétaprózódnak az üzemeltetés, a hang- és adatkommunikáció vagy éppen az adattárolás területei között. A témában legutóbb Bill Gates intézett vezetői levelet cége felhasználóihoz és partnereihez a Microsoft Office Communicator 2007 kapcsán.

Üzleti folyamatmenedzsment
A BPM (business process management) inkább üzleti tudomány, mint technológiai kérdés, azonban alapvetően fontos az is, hogy a szolgáltatásorientált architektúra (SOA) technológiája üzleti értéktöbblettel is rendelkezzen. David Cearley októberi előadásában kifejtette: a BPM és a SOA közös feladata, hogy növeljék a gyorsaságot és a rugalmasságot, valamint elősegítsék az üzleti folyamatok fejlesztését, és hozzájáruljanak a vállalat alkalmazkodóképességéhez. A Gartner szerint a szolgáltatásorientált architektúrák kulcsfontosságúak az üzleti folyamatmenedzsment szempontjából.

Metaadat-menedzsment
A metaadatok, vagyis az adatokról szóló adatok jelentik az informásiós rendszer alapját. Mindenütt jelen vannak az IT-rendszerekben, legyen szó a nyilvántartásokról, a raktározásról, a webes szemantikáról, a konfigurációkezelő adatbázisokról (CMDB) vagy az alkalmazásfejlesztésről. Cearley elmondta: a metaadatok nem csupán az információmenedzsmentről szólnak, ennél tovább kell tekintenünk – a metaadatok ugyanis szó szerint mindenütt fjelen vannak.

Virtualizáció 2.0
A 2.0-s “verziószámmal” emlegetett slágertechnológia, a virtualizáció Carl Claunch megfogalmazásában túlmutat a konszolidáción. Egyszerűsíti az alkalmazások telepítését és áthelyezését, ahogy a munka átvitelét is elősegíti egyik gépről a másikra; úgy hajthatunk végre változtatásokat, hogy közben nem befolyásolunk feleslegesen más, rugalmatlan és egymásra épülő rendszereket, ezen kívül a katasztrófa-elhárítás területén is határozott előnyei vannak. Claunch szerint a technológia rendkívüli értékeket vonultat fel, így könnyen IT-eszköztárunk svájci bicskája lehet.

Összetett alkalmazások – mashupok
Clearey következő témája a mashupokat, vagyis azokat a webes technológiákat érintette, amelyek tartalmakat dinamikusan, több forrásból kombinálják. A szakember szerint másfél éve még a szakemberek közül is csak kevesen voltak tisztában a mashup lényegével, mára azonban megváltozott a helyzet, és az összetett webes alkalmazások lassan a vállalati rendszerek fontos részévé válnak. Az amerikai hadsereg ügynökei például a hírek összegyűjtéséhez veszik igénybe őket a készenléti helyzetekben – a vállalatok számára az egymást kiegészítő alkalmazások képességeinek összeolvasztását kínálják. Ezzel együtt Clearey azt is kifejtette, hogy a technológia alkalmazása során észnél kell lennünk, hiszen fontos dolog a felhasználók képességeinek és lehetőségeinek pontos felmérése is.

Webes platform és WOA
A weborientált architektúrát (WOA) tekinthetjük a már említett SOA internetes alkalmazásokra szabott változatának. Egyik jellemző példája a szoftver-mint-szolgáltatás (software-as-a-service) megoldások elterjedése, azonban egyre inkább megjelenik benne a tárolás és más alapvető infrastrukturális szolgáltatások is. Clearey szerint hosszú távon sikeres modellről van szó, amelynek felbukkanását az elemzők a piac legkülönfélébb területein észlelik. A szakember elmondta: legfőbb ideje, hogy az IT-vezetők bekapcsolják a radart, és a lehetőségek feltérképezése után elkezdjenek forgatókönyveket gyártani a válallatuk számára is hasznosnak látszó megoldásokkal kapcsolatban.

Számítási háló
A jelenlegi pengekiszolgálók a memória és a processzor fix párosítását kínálják, és nemrégen még egyiket sem lehetett külön-külön kombinálni egy másikkal. Az újabb dizájnok már lehetővé teszik a számítási hálók (computing fabric) kialakítását, amelyeket az operációs rendszer egyetlen szerverként érzékel. Az egyes elemek eseti kombinációjával könnyebb alkalmazkodni az aktuális elvárásokhoz, így a fejlődés abba az irányba mutat, hogy könnyebb lesz előre tervezni a növekvő igényekhez szabott szükséges kapacitást.

A “való világ háló”
A kifejezést Carl Claunch egyre szélesebb körben elérhető, egyre kielégítőbb sávszélességgel rendelkező hálózati hozzáférések kapcsán alkalmazta. A cél világos: a mindenhonnan elérhető adattömeget az egyes helyekhez, tárgyakhoz vagy személyekhez kell kötni. Ha lefényképezünk egy műemléket, azonnal megkereshetjük a hozzá tartozó információkat, anélkül, hogy útikönyvben kellene keresgélnünk. A modell az elemző véleménye szerint nemcsak a nyaralás során alkalmazható.

Közösségi megoldások
Ha már Web 2.0, akkor a közösségi eszközökről se feledkezzünk meg, hiszen a kapcsolódó technológiák – podcastok, videocastok, blogok, enciklopédiák és a közösségi oldalak – megváltoztatták nemcsak a magáncélú, de az üzleti kommunikáció lehetőségeit is. A Gartner ezekben az eszközökben komoly potenciált lát a céges működés hatékonyabbá tételéhez vagy a termelékenység növeléséhez, azonban hatékonyságuk nem minden esetben egyértelmű, mert egyes megoldások még nem elég kiforrottak a vállalati felhasználáshoz. Ez a piacra is igaz, hiszen annak is éretté kell válnia egy-egy technológia bevezetésére. Ugyanakkor az egyszerű és hatékony eszközök, mint például a podcastok, csekély üzleti jelentőséggel bírnak.

 

Tököli Gábor 2007.11.27.