Nincs 21. századi nemzeti fejlesztés informatika nélkül! (2005)

Az IVSZ elnökségének határozott állásfoglalása szerint az Európai Unióból érkező források legalább 15%-át az EU tagországai – összhangban a már korábban deklarált célokkal – IKT fejlesztésekre kell, hogy fordítsák. Az IVSZ ismételten hangsúlyozza annak szükségességét, hogy az IKT szektor, mint fejlesztési prioritás, önálló operatív programot kapjon a második nemzeti fejlesztési tervben.

Az IVSZ, mint a magyar infokommunikációs szektor hazai képviselője az alábbi adatok ismeretében felhívja a döntéshozók figyelmét arra, hogy az IKT szektor kiemelt kezelése nem csak az ágazatban tevékenykedő hazai és multinacionális vállalatok, hanem az egész ország érdekét szolgálja. AZ IKT fejlesztések elengedhetetlenek az EU többi tagállamához való felzárkózásunkhoz, az ország versenyképességének növeléséhez.

Néhány kiemelt adat Magyarország versenyképessége és az IKT szektor viszonyáról: (Forrás: Eurostat)

Az IKT szektor GDP-hez való hozzájárulása 7,1%, azaz mintegy 1400 Mrd Ft 2004-ben.

A hazai IKT ágazat  jelentős foglalkoztatási tényező: 2002-ben az üzleti szféra alkalmazottainak 4,1%-a az IKT szektorban működő cégeknél dolgozott.

A magyar IKT ágazat exportteljesítménye 1996 és 2002 között kimagaslott: az éves átlagos exportnövekedési ütem (CAGR) ebben az időszakban 54,3% volt!

2004-ben az ország teljes exportjának 14%-át az IKT vállalkozások adták.

Az információs társadalom és az európai szinten is versenyképes hazai gazdaság fejlesztésének érdekében kiemelten fontos, hogy az infokommunikációs technológiák a teljes gazdaság és az egész társadalom körében vertikálisan (nagy projektek kialakítása) és horizontálisan (elektronikus kormányzat fejlesztése) is hasznosuljanak.

Az IVSZ minden szakmai segítséget megad, ahogy eddig is mindent megtett a kormányzat, és a többi szakmai szervezet irányában annak érdekében, hogy az IKT szektor önálló operatív programként kerüljön be a második Nemzeti Fejlesztési Tervbe. Az információs társadalom fejlesztése, annak kiemelése a hagyományos ágazatok közül, és önálló, kormányzati szintű cselekvési területként való megjelölése kulcsfontosságú az ország versenyképessége szempontjából.

Az IVSZ meggyőződése, hogy az információs társadalom kiteljesítése elengedhetetlen az emberek életminőségének hatékony javításához, egyben alapvető az ország versenyképességének és eredményességének fenntartásához.

Mindezek alapján az IVSZ elnöksége határozottan kiáll amellett, hogy az információs társadalommal kapcsolatos programok és nagyprojektek tervezése önálló operatív program keretén belül valósuljanak meg a második Nemzeti Fejlesztési Tervben.
Prim Online 2005.12.22.