Mit tegyünk, ha feldühítenek a munkatársak, vagy a főnökünk? (2005)

Egy angol tudósnő, Jane Alexander szerint „Modern világunk mérgekkel teli csatatér. Életünk, otthonunk, munkahelyünk vagy akár elménk kitakarításával csodákat érhetünk el a mérgek elleni küzdelemben. Legjobb fegyvereink e harc során a helyes időgazdálkodás, az ellazulás, a meditáció és a pozitív gondolkozás.”

Önnek hányszor szorul ökölbe a gyomra naponta a munkahelyén? Nem szokott a szíve szúrni? Gyakran van hasmenése? Vannak álmatlan éjszakái a határidők lejárta előtt? Legszívesebben megfojtaná a főnökét egy hangos kiabálás után? Ha szinte minden kérdésre igennel válaszolt, akkor ön folyamatos stresszben, félelemben, ingerültségben, depresszióban dolgozik munkahelyén.

Ha sikerülne megtisztítanunk elménket ezen rossz körülményektől, külső tényezőktől – a pozitív energia akadálytalanul áramolna, és boldogabbak, egészségesebbek lennénk.

Mit kell tennünk annak érdekében, hogy jól érezzük magunkat a bőrünkben?
Méregtelenítsük életünket! Szüntessük meg magunk körül a fizikai rendetlenséget. Ajándékozzuk el a használatlan ruháinkat, dobjuk ki a viseltes dolgainkat. Ne legyen például repedt csésze a konyhában, elolvasott lapok tömkelege az újságtartóban, félig elhasznált kozmetikumok a fürdőszobában.

Elménk ugyanúgy kitakarítható, mint a lakásunk vagy az irodánk. Osszák be helyesen idejüket! Ne kapkodjanak! A nap elején írják össze röviden: milyen teendőik vannak, és rangsorolják azokat. Ha jól bánnak idejükkel, „minőségi időt takarítanak meg.”

Fontoljanak meg mindent kétszer! Próbálják megakadályozni, hogy túl sok fölösleges információ érje önöket. Csak azokat a tévéműsorokat nézzék meg, ami valóban érdekli önöket, és ne szörfözzenek feleslegesen a világhálón! Vegyenek vissza a sebességből! S főként, ne veszítsék el egyensúlyérzéküket! Nyilvánítsák ki érzéseiket, azaz ne nyeljék le folyton dühüket, legyenek magabiztosak és őszinték, de semmiképp ne agresszívek. Növeljék önbizalmukat azzal, hogy magukban beszélve megerősítő kijelentéseket mondanak. Például ilyeneket: „nem veszítem el a fejem”, vagy „mindig ura maradok a helyzetnek, nyugodtan reagálok mások negatív megjegyzéseire”.

Ne telefonáljanak és beszélgessenek feleslegesen. Tanuljanak meg „nem”-et mondani! Szakítsanak időt önmagukra, ilyenkor ne zavarja önöket senki. Óránként tartsanak kis szünetet a munkahelyükön. Sétáljanak, igyanak meg egy pohár ásványvizet, vagy gyümölcslevet, egyenek meg egy szem idénygyümölcsöt, nyers zöldséget, végezzenek néhány torna- és légzőgyakorlatot.

A munkahelyen és otthon is relaxáljanak, meditáljanak!
Mindenki hallott már az autogén tréningről, netán elvégzett egy agykontroll tanfolyamot, vagy részt vett jóga foglalkozáson. Ötvözze az ott látott, hallott vagy tapasztaltakat és relaxáljon, lazítson! Naponta kétszer 5-10 perc elegendő ahhoz, hogy felfrissüljünk, összeszedjük magunkat és kitakarítsuk rossz gondolatainkat.
Álljunk meg a munkával néhány pillanatra. Jó volna, ha ilyenkor minden zajt, zavaró tényezőt kikapcsolhatnánk magunk körül. Üljünk, vagy ha tehetjük, feküdjünk le. Nyújtsuk, lazítsuk el végtagjainkat, vegyünk mély levegőt és amilyen lassan csak tudjuk, hosszan fújjuk ki. Koncentráljuk a légzésre és tereljük el figyelmünket aggodalmainkról. Ne hagyjuk, hogy gondolataink elkalandozzanak! Pozitívan álljunk a dolgok elébe!

Molnár Ildikó 2005.03.31.