A munkavállalók számára fontos a munkahely jó megközelíthetősége, a közösségi terek és programok, valamint az egészséges környezet. Márpedig amit a munkavállaló akar, az most már szent az irodapiacon, és ez a megrendelők hozzáállásában és az új irodákban is látszik.
Egyre igényesebbek a hazai irodák, egyre igényesebbek a bérlők, és mindezt az is motiválja, hogy a munkavállalók hozzáállása és elvárásai is megváltoztak – ezt erősítették meg a szakemberek lapunknak, és ezek annak az 500 munkavállaló bevonásával elkészült kutatásnak is az eredményei, amelyet az iroda.hu bocsátott rendelkezésünkre. Eszerint a munkahelyük elhelyezkedése szempontjából a munkavállalók 66 százaléka a jó tömegközlekedési lehetőségeket, a belső elrendezést tekintve pedig a jól felszerelt konyhát és az otthonos közösségi tereket tartja fontosnak. A 30 évnél fiatalabbak elkötelezettségét leginkább közösségi programokkal lehet növelni a munkahelyük iránt, míg a 30 évnél idősebbeket az egészségügyi szolgáltatások biztosításával tudják motiválni a munkáltatók. De hogy miért jelennek meg a munkavállalók igényei az irodák kialakításánál?
Túl a béren és a széken
Sok cég így (is) megkísérli megtartani a szakembereit dr. Németh Edit, az ELTE Gazdálkodástudományi Intézetének egyetemi adjunktusa szerint. Ugyanis mind többen ébrednek rá hazánkban is, hogy nem csak a fizetésekkel lehet motiválni a munkavállalókat, különösen abból a szempontból, hogy még a legcsábítóbb összegért sem szívesen dolgozunk lepusztult környezetben. Márpedig az iroda külső megjelenése és belső kialakítása, elhelyezkedése és az ott nyújtott szolgáltatások egyre kevésbé mellékesek.
– Hét évvel ezelőtt még csak elvétve jelentkezett egy-egy kisvállalkozás az Év Irodája versenyre, és akkor már az is pozitívumnak számított, ha legalább a székek rendben voltak. Az elmúlt időszakban azonban óriási fejlődésen ment át az irodakultúra. Most már a jelentkezők felét a kisvállalati kategóriába sorolhatnám, és ma már a középmezőny is olyan minőséget hoz, mint hét évvel ezelőtt a felsőkategóriás irodák – mondta Németh Edit.
A szakember szerint a cégvezetés ma már tudatosan alakítja ki a munkakörnyezetet, törekednek arra, hogy arculatuk, brandjük is tükröződjön a saját tereiken, és megkérdezik a munkavállalókat is, hogy mit szeretnének. Ahol már nem tudják hová emelni a béreket, ott előtérbe kerül a munkakörnyezet fejlesztése. Jó bútorok, klimatizált helyiségek, a zajszint bemérése – ez régebben extra volt, ma már minimum –, és most már az a tendencia is begyűrűzött, hogy mind fontosabb a közösségi terek megléte.
Nem a menedzsment igényei érvényesülnek
– Mi tíz éve működünk, ez idő alatt forradalmi változások zajlottak, és még korántsem vagyunk az átalakulás végén. Régebben a munkahely évtizedekre vagy akár egy életre szólt. A mai Y generációs munkavállalók már gyakrabban váltanak pozíciót, mindinkább előtérbe kerül az a szemlélet, hogy „csak” egy-egy projekt erejéig csatlakoznak a vállalatokhoz. Ez természetesen az irodákkal szemben is felülírja a korábbi követelményrendszert. Előtérbe kerül a kialakításnál a projektalapú szemléletnek megfelelés, a variálhatóság, hogy a futó projektek lezárása után könnyen és egyszerűen átalakítható legyen a tér, készen az új projekt fogadására, ugyanakkor mind nagyobb teret kap a személyesség is az irodatérben, hogy a munkavállalók a magukénak érezzék a helyet – mondta B. Nagy Ferenc építész, a Stay in Hungary független ingatlan-tanácsadó vállalat alapító ügyvezetője.
A szakember szerint korábban az irodák inkább gyárszemléletűek voltak, a menedzsment elvárásainak megfelelően készültek, ma már viszont a munkavállalók igényei kerültek előtérbe, így sokkal több ember elégedettségére kell szolgálniuk.
- Elsősorban legyen kényelmes az irodai bútorzat. Nem lehet eléggé hangsúlyozni ennek fontosságát, százszor inkább érdemes sokat költeni egy jó székre, és spórolni az asztalon, mint fordítva.
- Legyen csend. Érdekes módon ezt főleg a férfi munkavállalók kérik, mivel ők nehezebben koncentrálnak zajos környezetben, mint a nők.
- A megfelelő fényviszonyok kialakítását igénylik a dolgozók minden esetben.
- Rendkívül megnőtt a közösségi terek jelentősége, a konyha vagy a terasz iránti igény, ahol a munkatársak össze tudnak ülni egy kis trécselésre, pihenésre. Egy házibuliban sem a nappali kanapéján van az igazi mulatság, hanem a konyhában. Ugyanez igaz a munkahelyekre is. Ezek a közösségi terek mindinkább átveszik a közösségépítés feladatait is. Nem a HR-nek kell mindenféle csapatépítő programot kitalálnia, hanem egy jól megtervezett, jól kialakított térnek be kell töltenie ezt a funkciót.
- Ezenfelül jönnek az extrák, mint a házon belüli mobilitás biztosítása, hogy bárhol leülhet a kolléga, ahol neki éppen tetszik a laptopjával és kávésbögréjével. A többszintes épületben a gyors átjárhatóság a szintek között, akár egy csúszdával, vagy olyan közösségi terek, amelyek szabadidős, rekreációs célokat is szolgálnak, vagy egyéb, a munkahelyhez nem feltétlenül köthető szolgáltatásokat nyújtanak.
- Ha testmozgásra van igény, akkor szükség van egy edzőteremre, vagy akár csak néhány szobakerékpárra. Az a tapasztalatom, hogy mindinkább felértékelődik az idő jelentősége: azaz a munkahely és az otthon között ne kelljen még egy harmadik helyre beugrani. Így ha helyben van a fitneszterem, a zöldséges, vagy ha meg tud vacsorázni a munkavállaló, az nagyban növelheti az elégedettségét!
Jönnek a kutyabarátok
Mind gyakrabban találkoznak az üzemeltetők olyan igényekkel, amelyek arra vonatkoznak, hogy a munkavállalók szeretnék bevinni a kutyáikat a munkahelyükre.
– A munkáltató meghatározhatja, hogy mely napokon, milyen időszakban érkezhetnek kutyák a munkahelyre. Lehet erre egy kijelölt tér vagy speciális munkahelyek, munkaállomások, ahol a kutyások dolgozhatnak, ha kedvencükkel érkeznek – foglalta össze az ötleteket Fata László juttatási szakértő a CafeteriaTREND Magazin főszerkesztője. – Akár próbanapot is engedélyezhet a cég, hogy lássa a hatásokat, problémákat. Ráadásul a kutyák számára is hasznos lehet ez a próbaidőszak, hiszen a gazdi sem tudhatja előre, hogy miként viselkedik az eb munkahelyi környezetben. Az infrastruktúrával szemben is megjelennek azonban elvárások: a kutyák számára ideális a nyugodtabb, például fal melletti hely, mely közel esik a gazda tartózkodási helyéhez. Az egy térben elhelyezkedő kutyák száma is fontos kérdés lehet a tervezéskor, így a kisebb létszámú irodai munkahelyek kedvezőbbek lehetnek. A kutyák elhelyezéséhez kapcsolódóan szükség lehet megfelelő méretű fekvőhelyre, esetleg szobakennelre vagy más elkülönített részre. Fontos szempont, hogy az üvegajtók, üvegfalak sok esetben nem érzékelhetők a szabadon mozgó kutyák számára, így célszerű a hirtelen, kontroll nélküli találkozásokat elkerülni, vagy a kutyás területen lévő üvegajtókat, felületeket láthatóvá tenni. Természetesen a kutyák jelenléte eddig szokatlan szennyeződéseket (szőr, nyál) is eredményezhet, amire mind a takarítás, mind a berendezés oldaláról érdemes felkészülni.