Jóslatok a CeBIT előtt (2003)

A borúlátó vélekedések ellenére növekedni fog a fejlett technológiák alkalmazása, de csak az olcsó megoldások esetében.

 

A CeBIT elektronikai kiállítás és vásár (Március 12.-19., Hannover, Németország) megnyitása előtt a legnagyobb hi-tech cégek összegyűlt vezetői a válságból kivezető legjobb út kijelölésével foglalkozó tanácskozásukon a költségérzékeny vásárló közönség olcsó technikai eszközökkel és szoftverekkel történő ellátását jelölték meg legjobb megoldásként.

– A technológiai fejlődés lökésszerűen jelentkezik. Ilyen lökésnek lehettünk tanúi nyolc évvel ezelőtt, az internet életre hívásakor. Most is valami hasonló viharos fejlemény előtt állunk – jelentette ki George Colony, az amerikai Forrester Research fejlett technológiai ágazattal foglalkozó kutatóintézet vezérigazgatója.

A jelenlegi visszaesésért jórészt maguk a technológia vállalatok okolhatók, mivel olyan termékekkel és szolgáltatásokkal akarják minden áron ellátni a piacot, melyek felvételére az még nem készült fel.

Az iparág évente 1,5 billió dollárra tehető értékesítései az idén is közel ezen a szinten stagnálnak majd. A hosszú távú előrejelzések azonban ehhez képes kétszámjegyű százalékos növekedési ütemet jósolnak, míg a rövidtávúak csak új és korszerű eszközök elterjedése esetén látják elkerülhetőnek a visszaesést.

Colony szerint számos az elmúlt években született találmány és fejlesztési eredmény gyökeresen megváltoztatja majd munkamódszereinket és pihenési szokásainkat – és mindezeket az eddiginél jóval alacsonyabb költségen. Az apró félvezető áramkörök elhelyezése minden elképzelhető eszközön és berendezésen például jóval kiszélesíti az internet elérő egységek jelenleg 100 millió személyi számítógépet számláló körét.

Ilyen eszközök lehetővé teszik majd például valamely termék lokalizálását a lopások felderítése érdekében. – az elmúlt hat hónapban robbanásszerűen megnőtt a kereslet a RFID (radio frequency identification) áramkörök iránt – jelentette ki James Hall, az Accenture technológiai kutató részlegének a vezetője.

A Gillette például nemrégiben rendelt 500 millió darabot belőlük, és a Nokia is arra készül, hogy ilyen lokalizáló áramkörökkel lássa el termékeit.

A változások olyan nyílt számítástechnikai szabványokat is érintenek mint az XML, a Soap, a Java és a Linux, melyeket a platformok közötti átjárhatóság érdekében a legnagyobb cégek, például az IBM és a Microsoft is felkaroltak. – Ezek a nyílt forráskódú alkalmazások a jelenlegi költség- és időráfordításnak egytizedéért is integrálhatóak – véli Colony. – Az elérhető megtakarítások jelentős előnyt jelenthetnek az ügyfelek számára és lehetővé tehetik IT-költségeik kordában tartását. Az érem másik oldala azonban a hi-tech ágazat árbevétel növekedésének a lefékeződése, igaz azzal az előnnyel, hogy ellentételezi a más területeken bekövetkező visszaesést.

A világgazdaság általánosan gyenge állapota tetézve az iraki válsággal komoly terhet rótt a fejlett technológia termelő ágazatokra. – manapság az Egyesült Államokban divatossá vált halottnak kikiáltani a fejlett technológiai termelő ágazatokat, ez azonban butaság – állítja Colony – még csak most jön az igazi fellendülés. Lesz talpráállás.

Növekedni fog a fejlett technológiák alkalmazása, de ez csak az olcsó technológiákra vonatkozik. Az IT kiadások növekedése nem várható – tette hozzá. A Gartner Dataquest prognózisa szerint az IT kiadások növekedésének megindulása csak 2004-ben várható és csak mérsékelt ütemben. Az Accenture előrejelzése a költségegységre eső számítástechnikai kapacitás megduplázódási periódusát 18 hónapban jelöli meg.

 

MTI 2003.03.10.