Nem csak a repülőtereken, metróalagutakban, pályaudvarokon, vonatokon hódít a WiFi rádiós hálózati (WLAN) elérés, hanem már a kis irodákban is egyre hasznosabb eszköz, mivel rendkívül rugalmas informatikai környezetet tud teremteni. A VoIP kombinációval a lokális kommunikáció is rugalmasabb lehet, mint akár helyi telefonközpontokkal, akár mobiltelefonokkal. Ugyanis nincs kommunikációs pluszköltség (a telekom cégek bánatára)!
A témát a ZDnet egyik minap érkezett hírlevele boncolgatta. A munkavégzés rugalmasságát némileg zavarja, hogy az eredeti IEEE 802.11x WiFi MAC szabványcsalád szerinti eszközök elvileg lehallgathatók. A gyakorlatban azonban, ha megfelelő gyártótól vásárolt eszközöket, alkalmas szoftverbázist, valamint elég képzett telepítő szakembereket alkalmazunk a telepítésre, akkor ez nem okoz problémát. Ez azonban elengedhetetlenül fontos ahhoz, hogy ne tudják meg a konkurencia ipari kémei egy közeli parkolóból a cég legféltettebb titkait. Vagy, netán a szomszéd is azon át netezzen, lopva a világhálóra kimenő sávszélességet, ami bájtforgalom utáni fizetés esetén még a cég büdzséjét is fenyegetheti. Képzeljük el a szomszéd ügyes kisfiacskáját, aki MP3 állományokat töltöget le tömegesen. Esetleg levélszemét-áradatot indít, amiért a világháló szolgáltatója kitiltja a céget a netről, számára érthetetlen okokból. Ugyanis, a levélszemétben, amit a tolvaj szarka szomszéd küldött, ott van a betárcsázási IP-cím. És akkor még nem beszéltünk a rosszindulatú betörőkről, az ellopható hitelkártya adatokról stb. Szóval, hogy mikre kell vigyázni, ugye?
A megvizsgálandó pró és kontra érveket a TechRepublic egy összefoglalója elemzi, amelynek címe: Wireless Networking Survival Guide – Rádiós hálózati túlélési kézikönyv. Mellé egy CD-ROM is jár: a Wireless Networking Tool Kit – a Rádiós hálózati szerszámosláda. Persze, nem ingyen ebéd, ára 69 USD + külföldre 13 USD szállítási költség. Ki-ki döntse el, megéri-e neki? Telepítő cégeknek azonban biztos ajánlható a tapasztalatok gyorsabb megszerzése végett, ami a piaci térnyerés záloga lehet. Aki ugyanis okoskodik és mindent maga akar kitalálni, az megszívhatja. Itt érezhetően sok a buktató.
Egy jól eltalált hálózat azonban hihetetlenül nagyobb kényelmet nyújt, mint a korábbi intranettechnikák. És jól kombinálható a hagyományos LAN-szegmensekkel is. Ehhez azonban tudni kell a következőket.
- Hogyan menedzseljük a rádiós hálózatot?
- Hogy kell adaptereket hozzáadni és konfigurálni?
- Hogy kell beállítani a hozzáférési engedélyeket?
- Hogy kell kiválasztani a célnak legmegfelelőbb eszközöket?
- Hogy kell védeni a rádiókommunikációs rendszert?
- Hogy kell konfigurálni a rádiós kapcsolatokat?
- Hogy kell hozzákapcsolni a normál LAN-szegmenseket?
A mellékelt CD-n hozzáférhető eszközök a következők.
- Válogatott WiFi terméklista.
- Forgatókönyv a védett környezet felállításához.
- TCP/IP belövési tippek.
- Állomány- és nyomtatómegosztási tippek.
- A rádiós-hálózati jogosultságok beállítását biztosító házirend minta.
A cikkíró tanácsa azoknak, akik most fognak rádiós hálózatok felállításába: kezdjék egyenesen a 802.11a vagy 11g, 54 Mbps kategóriával! És inkább 5 GHz-en, mint a zsúfolt 2,4 GHz-en! Esetleg kétnormás eszközöket kell használni, mert az árszínvonaluk alig különbözik. Ugyanakkor a 11b 22 Mbps sebességű, hivatalosan nem szabványos duplex üzemmód használata nem túl lelkesen javasolható. A zajos 2,4 GHz-es sávban a duplex sem segít. A csendesebb 5 Ghz-es sávban viszont akár a 108 Mbps duplex sebesség is hatékonyan kihasználhatónak tűnik. Ahogy azonban a német szokta mondani – muss probieren – ki kell próbálni.
És még egy kísérleti tapasztalat, biztatóul: irányított kapcsolatban egy cég a Kékes-tetőn át 75 km távolságban lévő telephelyeinek a helyi hálózatait is össze tudta kötni 11b-vel, már 5 éve (az Areco Systems Kft.-től kapott információ). Nulla kommunikációs költségekkel! Ehhez vegyünk még hozzá egy VoIP házitelefont! Ugyancsak nulla forgalmi költségekkel. A telekom cégek nagy bánatára. Ugyanis még a GSM, GPRS stb. forgalmi költsége is elmarad egy WiFi VoIP hálózat használata esetén.
Nem csoda, ha a legutóbbi ITU világkonferencia szinte csak erről cikkezett. És a WiFi-lobbi erejét mutatja, hogy újabb szabad rádiósávok elnyerésében is egyre nagyobb eséllyel versenyeznek. Úgy legyen! A WLAN technológia hozza meg az igazi szélessávú világhálós korszakot.
Prim Online, Zsadányi Pál 2003.12.07.