Immár széles vásárlói kör számára hozzáférhetők azok az innovatív technológiák, amelyek feleslegessé teszik a sok gondot okozó jelszavak használatát.
Minden számítógép- és mobilhasználó szembesül azzal, hogy milyen nehéz megjegyezni, felidézni, kezelni a különféle szolgáltatásokhoz használt jelszavakat úgy, hogy közben a biztonságra is ügyelünk. Vagyis erős, több mint 8 karakterből álló jelszót választunk, amelyben írásjelek, kis- és nagybetűk egyaránt találhatók, a jelszavainkat nem hasznosítjuk újra, azaz nem használjuk ugyanazt több helyen, továbbá nem osztjuk meg őket másokkal, nem tesszük közzé jól látható helyen a gépünkre ragasztott cetlin.
Most a technológiai fejlődésnek köszönhetően úgy tűnik, búcsút mondhatunk ennek az őskövületnek, mert felváltják sokkal korszerűbb, biometrikus módszerek. Az ellenzők szerint ezek még egyáltalán nem állnak a helyzet magaslatán, s használatukkor egy sor biztonsági aggály merül fel, de biztosak lehetünk abban, hogy ezeket a problémákat rövidesen megoldják a fejlesztésben élenjáró gyártók.
Ki akarunk küszöbölni minden jelszót az informatikából, mondta ezzel kapcsolatban Kirk Saugen, az Intel Client Computing Group vezérigazgatója a héten egy konferencián, aki meggyőződéssel állította, hogy a jelszavaktól akár már ma is megszabadulhatunk, ha egy 6. generációs Core processzor köré épülő, RealSense 3D kamerával (ez ugyancsak Intel-fejlesztés) felszerelt, a biometrikus azonosításra felkészített Windows 10 operációs rendszert futtató számítógépet vásárolunk. Saugen a Windows 10-ben bevezetett Windows Hello bejelentkező funkcióra utalva megemlítette azt is, hogy a berlini IFA 2015 rendezvényen tartott előadása során egypetéjű ikerpárral tesztelte a szolgáltatást, amely kitűnően vizsgázott: nem engedte bejelentkezni az ikerpár erre nem jogosult tagját.
Korábban hasonló eredményre jutott egy ausztrál újságíró is tesztjében (lásd Egypetéjű ikrekkel sem verhető át a Windows 10 arcfelismerése című cikkünket). Mindez többek között annak köszönhető, hogy a háromdimenziós RealSense kamera a korábbi módszerektől eltérően nem kétdimenziós fotó, hanem mélységi információkat tartalmazó térhatású modell alapján végzi az azonosítást, ami minden eddiginél hatékonyabb arcfelismerést tesz lehetővé.
Egy júliusi nyilatkozatában Brian Krzanich, az Intel vezérigazgatója a Windows 10 új funkcióitól – külön kiemelve a jelszavaktól megszabadító Windows Hellót – és a Skylake processzorok megjelenésétől egyenesen azt várta, hogy komoly lendületet ad majd a már jó ideje meglehetősen gyengélkedő PC-piacnak. Amire nagy szüksége is lenne mind a lapkakészítő óriásnak, mind a PC-gyártóknak, mert a Gartner előrejelzése szerint az idén 4,4 százalékkal csökkennek a PC-eladások, miután csak a második negyedévben 9,5 százalékos zuhanás volt megfigyelhető az előző év azonos időszakához képest.