Alapjaiban változhat a szoftverek licencelési konstrukciója (2004)

Egy az IDC által most közzétett jelentés szerint a közeljövőben drámai változások állhatnak be világszerte a szoftverek licencelési konstrukcióiban. A “The Future of Software Licensing” (“A szoftverlicencelés jövője”) című elemzésében a vezető piaci elemző cég azt jósolja, hogy a szoftvergyártók az elkövetkező évek során az eddig jellemző egyszer fizető licencelés helyett inkább a szoftverek “bérbe adására” fognak átváltani, amelynek keretén belül ügyfeleiknek évről-évre újra fizetniük kell, ha a továbbiakban is szeretnék majd a termékeket használni.

“A szoftvergyártók egyetértenek abban, hogy a hagyományos licencelési modellek már nem megfelelőek a mai környezetben”, mondta Amy Mizoras Konary, az IDC árazással, licenceléssel és szállítással foglalkozó részlegének programmenedzsere. “A szoftverpiac egyre inkább az olyan licencelési modellek és gyakorlat felé fog elmozdulni, amelyek jóbban megjósolhatóvá teszik a gyártók bevételeit, és egyszerűsítik az ügyfelek számára a licencszerződések betartását és kezelését, a szoftverek üzleti értékének megalapozása mellett”.

Az IDC kutatásában az abban résztvevő szoftvergyártók összes szoftverből származó bevételeinek 75 százaléka származott örökös, nem pedig előfizetéses jellegű licencelési módokból. Az örökös licencelek azonnali, míg az előfizetések csak időben eltolt bevételt jelentenek a cégek számára. Ennek ellenére a kutatásban megkérdezett gyártók és vásárlók is az előfizetéses licencelés irányába szeretnének elmozdulni. A megkérdezett gyártók 43, míg ügyfeleik 26 százaléka gondolja úgy, hogy a szoftverből származó bevételek legnagyobb részét az előfizetéses ajánlatok fogják képezni 2010-re.

A változások másik hajtóereje a szoftverek jelenlegi licencelési modellje és üzleti értékük közötti kapcsolat hiánya. Bár ennek mértéke jelentősen változik a piacon belül, a válaszadó szoftvergyártók 72, a vásárlók pedig 70 százaléka gondolja úgy, hogy a szoftveriparnak a jövőben nagyobb gondot kellene fordítania a szoftverek üzleti értékének megteremtésére.

Az IDC tanulmányának egy másik fontos megállapítása, hogy a nyílt forrású szoftvereknek egyre pozitívabb megítélése a szoftvervásárlók körében, amely várhatóan jelentős mértékben fogja csökkenteni a gyártók licencelési árait. Érdekes módon a gyártók legtöbbje maga nem fél a nyílt forrás ilyen irányú hatásaitól, bár az elemző cég programmenedzsere szerint ez valószínűleg inkább csak túlzott optimizmusoknak köszönhető.

“A vásárlók körében valóban az a meggyőződés, hogy a nyílt forrású szoftver olcsóbb”, mondja Konary, “annak ellenére, hogy ez hosszú távon nem feltétlenül van így”. A szakértő szerint azonban ez a puszta meggyőződés is elegendő lehet a vásárlók számára, hogy nyomást fejtsenek ki a gyártókra.

 

Sting 2004.03.25.