A Novell a Microsoft-megoldások felől a Linux és az OpenOffice felé mozdul (2005)

2004-ben a Novell – az évente megrendezett BrainShare konferencián – ambiciózus terveket közölt: a vállalat egy éven belül teljes munkaerő-állományát nyílt forráskódú környezetbe kívánja helyezni. Ennek megfelelően 2004 nyarától a Novell 6000 dolgozója nyílt forráskódú irodai szoftvereket használ világszerte, és a dolgozók folyamatosan áttérnek a Novell Linux Desktopra. Az átállás 2005-ben természetesen tovább folytatódik. A projekt az Open Desktop kezdeményezés nevet kapta. Következő cikkünk a Novell átállását mutatja be: milyen megfontolások alapján döntött az átállás mellett, milyen tervek születtek annak lebonyolítására, illetve hogyan tette meg a vállalat az első lépést, vagyis hogyan szabadult meg a felesleges licencektől.

Miért legyen nyílt forráskódú a munkakörnyezet?

A Novell számára ez nem volt nehéz kérdés. A cég stratégiai fontosságú törekvése az, hogy példát mutasson a nyílt forráskódú alkalmazások napi munkában történő felhasználása terén. Ezzel az alkalmazottak Linux- és nyíltforráskód-szakértelemre tesznek szert, ami utat mutat a vásárlók számára is, így a Novell-tanácsadók alkalmazhatják a tapasztalatokból leszűrt metodikát, eszközöket és a leghatékonyabb eljárásokat a mások számára fejlesztett áttérési megoldásokban. Az áttérés lebonyolításáért felelős informatikai részleg tisztában volt azzal, hogy a nyílt forráskód kézzelfogható előnyöket kínál.

“Vegyük például az OpenOffice példáját” – utalt Debra Anderson informatikai vezető a nyílt forráskódú irodai eszközcsaládra. “Teljes körű táblázatkezelést, szövegszerkesztést, bemutatókészítést és más eszközöket tartalmaz. Fut Windows-, Linux- és más platformokon. Olvassa és írja a Microsoft Office-, valamint az Adobe Acrobat-fájlformátumokat. És ingyenes.”

Az OpenOffice csak a kezdet. Alkalmazások széles skálája – a webböngészőktől az irodai termékekig – olcsón vagy ingyenesen érhető el. Ezen alkalmazások nagy része nemcsak Linuxon fut, hanem Windows, Mac OS X, Unix és más operációs rendszereken is. Ráadásul több nagynevű szoftvergyártó – a Novelltől az Oracle-ig – elérhetővé teszi vállalati alkalmazásait Linux-környezetben is. A nyílt forráskód alkalmazása egyáltalán nem az egyetlen ok a Linuxra való áttérésre. A további okok között szerepel a Linux jó híre a kemény biztonsági követelmények és a sziklaszilárd megbízhatóság tekintetében. Nemcsak azért, mert a Linux egyáltalán nem célpontja a vírusok alkotóinak, de biztonsági beállításai egyszerűen és hatékonyan konfigurálhatók.

A választás lehetősége elősegíti a versenyt, és elkerülhető a függés a szállítóktól

Egy másik ok, hogy a Linux robusztus hálózati és rendszerkezelési lehetőségeket biztosít, főleg a Novell ZENworkshöz hasonló eszközökkel együtt. Egyéni megoldások esetén a nyílt forráskód biztosítja a vállalatok által használt alkalmazások testre szabhatóságát, így gyorsabb és költséghatékonyabb a megfelelő megoldások kiépítése. A legfontosabb pedig a választás lehetősége. A Linux választásának lehetősége elősegíti a versenyt, és általa elkerülhető a szállítóktól való függés. Ez rugalmasságot jelent a megfelelő rendszerek megfelelő szoftverekkel és szolgáltatásokkal történő kiépítésében, és így nem szükséges fizetni azért, amire nincs szükség. Mindez segít elkerülni a monopóliumok kialakulását, előmozdítja az innovációs törekvéseket, és mindenki számára segíti a költségek kézben tartását.

Tervezés a siker érdekében

A Novellnél a kezdetektől hangsúlyt fektetnek a kommunikáció kérdésére. Egy vezetői bizottság rendszeres találkozókkal biztosította az irodák közötti koordinációt. Az alkalmazottak folyamatos tájékoztatása és a megfelelő eszközök biztosítása érdekében a projektcsapat létrehozott egy Open Desktop-központot a vállalat belső hálózatán OpenZone néven. Az OpenZone-ban a Novell-alkalmazottak minden szükséges információt megtalálhattak a Linuxra történő átállással kapcsolatban a telepítési útmutatóktól a nyílt forráskóddal kapcsolatos legújabb hírekig és szoftverfrissítésekig.

A képzés is fontos része volt a korai tervezési szakasznak. A folyamat tervezői a Linux, az OpenOffice és más nyílt forráskódú eszközök külső képzési eszközeinek meglepően bőséges kínálatával találkoztak. Ezek között a könyvektől kezdve a számítógép alapú oktatáson át a tanár által vezetett tanfolyamokig minden megtalálható volt.

Eredmények néhány hónap alatt

A Novell Open Desktop kezdeményezése február végén indult útjára. A cél az volt, hogy az első fázis március végére befejeződjön, ami minden szempontból merész célkitűzésnek mondható. De az eredmények hamar megmutatkoztak. Ahogy Pareto 80/20-as elve jósolhatná, a munkaerő 80 százaléka teljesen befejezte a folyamatot, és teljes megfelelést mutatott az első néhány hét után. Az Open Desktop-csapat tagjai szerint a maradék 20 százalék átállásához a kulcs a speciális kommunikációban rejlett, amit a helyi vezetők valósítottak meg. Emellett sokat segített a helyi felelősök türelmes munkája is.

Komoly eredmények születtek

Egy új szerződés a Microsofttal közel egymillió dolláros megtakarítást hozott. Több mint 5000 gép költsége megszűnt. Végül világszerte csaknem minden alkalmazott megfelelt a követelményeknek. Az Open Desktop kezdeményezés során bevezetett licenc- és hardverkezelési házirendek, illetve rendszerek még mindig életben vannak, így ezek a problémák folyamatos gyakorlatként közelíthetők meg. A Novell már bebizonyította, hogy a nyílt forráskódra való áttérés konkrét előnyökkel jár, amelyek egy része már az átállás kezdeti fázisában elérhető. A tapasztalatok alapján a Novell elmondhatja, hogy amikor a Linuxról van szó, a “saját főztjét fogyasztja”, és az kifejezetten jó.
Miért térjünk át nyílt forráskódú környezetre?

Mint minden nagyobb változtatás, az alkalmazottak nyílt forráskódú munkakörnyezetre való átállítása is tervezést, tanulást és rengeteg munkát igényel. Miért éri meg mégis? Azért, mert a haszon kézzelfogható. Lássunk a legfontosabb előnyökből néhányat!

Választási lehetőség

A Linux választásának lehetősége elősegíti a versenyt, és általa elkerülhető a szállítóktól való függés. A szállítókat újításokra sarkallja, és mindenki számára segít kézben tartani a költségeket.

Alacsony költségű szoftver

Olcsó vagy ingyenes irodai alkalmazások, így levelező-, táblázatkezelő, szövegszerkesztő, rajzoló- és bemutatókészítő szoftverek állnak rendelkezésre Linux- és Windows-környezetben egyaránt.

Magas szintű biztonság

A Linux jól ismert magas szintű biztonságáról, a szerverek és a munkaállomások esetében egyaránt.

Sziklaszilárd megbízhatóság

A Linux hasonlóan híres magas szintű rendelkezésre állásáról is.

Páratlan kezelhetőség

A Linux robusztus hálózati és rendszerkezelési lehetőségeket biztosít, különösen az olyan Novell-eszközökkel együtt, mint amilyen a ZENworks.

Egyedi alkalmazások

A nyílt forráskód a vállalat által használt alkalmazások jobb testre szabhatóságát jelenti, így gyorsabb és költséghatékonyabb a megfelelő megoldások megépítése.

 

Prim Online 2005.02.19.