A kiégés fogalma már az ötvenes években megjelent a munkapszichológiában. A kiégés, vagy burnout akkor következik be, ha hosszú időn keresztül nagyobb terhelésnek vagyunk kitéve, mind amennyivel meg tudunk birkózni.
A kiégési tünetcsoport (burn out) valójában hosszabb ideje fennálló érzelmi megterhelések és megoldatlan stresszek hatására kialakuló pszichofizikai válasz. Először emberekkel hivatásosan foglalkozó szakembereknél, laikus segítőknél, krónikus betegségben szenvedőknél és családtagjaiknál mutatták ki a ezt a jelenséget.
Azok a leginkább veszélyeztetettek, akiknek a munkája erős stresszel jár, így elsősorban a vezető beosztásúak, illetve akiknek folyamatosan nyomás alatt kell kiemelkedő teljesítményt nyújtaniuk. A folyamatos stressz és frusztráció hatására egyre csökken a teljesítmény, és nő a különbség az elvárások és a felmutatott eredmények között.
A Gordio Tanácsadó Csoport vizsgálata szerint az alábbiak vannak fokozottan kitéve a munkahelyi stressznek:
A 28-39 évesek, a fizikai dolgozók, az alacsonyabb iskolai végzettségűek, a vállalalatnál régebben dolgozók, termelés területén foglalkoztatottak, munkahelyüket elhagyni szándékozók, és az egészségi, pszichés és viselkedési panaszokkal küszködők.
Indokolatlan önértékelési problémák jelentkeznek
A fokozott fizikai és pszichés terhelés hatására szinte törvényszerűen jutunk el abba az állapotba, hogy úgy érezzük, tehetetlenek vagyunk, a munkánk semmit sem ér, a követelmények átláthatatlanok, és egyre csak hibázunk.
A kiégés főbb tünetei az alábbiak
Fizikai tünetek:
- alvászavar,
- testsúlyváltozás,
- pszichoszomatikus tünetek jelentkezése,
- kipihenhetetlen fáradtság érzése,
- gyakori betegállomány.
Mentális és érzelmi tünetek:
- ingerlékenység, cinizmus,
- fokozott lelki védekezés,
- koffein-, nikotin-, alkohol-, gyógyszer-, drogfüggőség,
- kóros táplálkozási szokások,
- krónikus szorongás,
- depresszió és elszemélytelenedés.
Van megoldás
A kiégés ellen is lehet védekezni. A legfontosabb, hogy megtanuljuk a konkrét stresszhelyzeteket kezelni, és így kivédeni, megelőzni a tünetek megjelenését. Mindazok, akik fokozott pszichés nyomásnak vannak kitéve munkájuk során, érdemes fizikai és pszichológiai állóképességük javítására gondot fordítaniuk.
A legfontosabb tanács, hogy szakítsunk időt a pihenésre, a teljes kikapcsolódásra. A legveszélyesebb a szervezetünkre, ha hétvégét is munkával töltjük. A hétközi munkaidő nem okoz súlyosabb problémákat, de ha hétvégén is pszichésen túlfeszített állapotban vagyunk, az előbb-utóbb komoly fizikai-lelki problémák kialakulásához vezet.